stereofotografie.matej.boha.cz

Fotografování

Digitální technika

V současné době fotím převážně dvojicí elektronicky synchronizovaných digitálních fotoaparátů. Součástí podomácku zhotovené výbavy je i optické zařízení na fotografování snímků z blízka (MacroBox), propojené polarizační filtry a další příslušenství.

Přesnější technické články postupně píši do knihovny na stránkách klubu stereoskopické fotografie. Viz Soustava Canon S90, MacroBox.

Analogová technika

Do roku 2010 jsem fotil stereofotografie výhradně klasickými přístroji na film. Především historickými stereofoťáky z 50. let (Belplasca, Realist), popř. dvojicí elektronicky propojených zrcadlovek. Dodnes nebyla tato technika v mnoha ohledech překonána.

Viz stereofotografie na kinofilm.

Belplasca, 2 x Canon S90, MacroBox

Projekce

K projekci stereoskopického obrazu používám technologii polarizace světla. Oba dva snímky jsou promítnuty přes polarizační filtry na metalické plátno a diváci mají brýle, které propustí do každého oka pouze příslušný obraz. Na stejném principu funguje projekce diapozitivů i projekce digitální.

Veškerou techniku vč. speciálního plátna mám vlastní. K projekci potřebuji následující:

  • Minimálně hodinu (lépe hodinu a půl) času před začátkem a po skončení na instalaci
  • Možnost úplného zatemnění prostoru (!!). Většinou jde provést i pomocí černých plachet, je ale nutné s tím počítat dopředu.
  • Zdroj elektřiny
  • Informace o počtu diváků a rozměrech a uspořádání prostoru, podle kterých zvolím vhodnou velikost plátna
  • Výhodou je zvukový systém (s produlužovačkou s 3.5 mm jackem, který můžu zapojit do svého počítače)

Digitální projekce

K promítání slouží dvojice dataprojektorů, adjustovaná ve společném rámu. Optimální umístění je cca 4.5 až 6 m od plátna (v závislosti na jeho velikosti), na stabilním stole (v takové výšce, aby přes projektory viděli diváci sedící za nimi).

Analogová projekce

Stereoskopické diapozitivy jsou promítány upraveným speciálním dvojitým projektorem. Vzhledem k omezenému světelnému výkonu jsou vhodné pro menší počet diváků (do 50). Optimální umístění projektoru je cca 6 m od plátna v takové výšce, aby do obrazu nezasahovali diváci sedící před projektorem - ideálně na dvou stolech postavených na sobě. Projektor obsluhuji ručně.

Nevýhodou analogové projekce je pomalejší výměna snímků... klapání mechanismu, ruční doostřování a absence jakékoliv soudobé elektroniky v sobě ale má jisté romantické kouzlo;-)

Fed Etjud, Belplascus, 2 x Optoma EP910
doprava plátna cyklo

Pokud to je možné, snažím se na promítání i s kompletní projekční aparaturou dorazit veřejnou dopravou nebo vlastními silami - těší mě, když nemusím podporovat již tak přebujelý automobilismus, a navíc je to dobrý tréning do hor:-) Jako drobný osobní příspěvek k diskusi o potenciálu cyklistické dopravy přikládám fotku přepravy promítací techniky vč. velkého plátna (celkem >65 kg) po Praze.